Każdy chyba słyszał o Dayanie i jego świetnych kostkach 3x3 jak np. GuHong czy ZhanChi, na których układali najlepsi speedcuberzy świata i które są przez niektórych uznawane za najlepsze kostki. Sam posiadam kilka Dayan ZhanChi w kilku kolorach i rozmiarach.
Ale mało kto wie, że Dayan jest również producentem ciekawych kostek zmiennokształtnych. Takimi kośćmi jest seria Dayan-Bermuda licząca 12 układanek o różnym wyglądzie poszczególnych ścian. Do moich rąk trafiły 3 kostki Dayan-Bermuda o nazwach Dayan Mercury, Dayan Venus, Dayan Earth, które na moją prośbę sprowadził Hipopotam (do którego sklepu serdecznie zapraszam).
W tym artykule postaram się przybliżyć wam czym są kostki z serii Dayan Bermuda. A więc do rzeczy :)
Kostki przychodzą w ciekawych zielonobiałych pudełeczkach z okienkiem w przedniej części. Pudełka znacząco się różnią od tych, w których sprzedawane są kostki 3x3.
Każda kostka zapakowana jest w identyczne pudełeczko. |
Porównanie frontowej ściany, tradycyjne Dayanowe okienko, nieco zmienione |
Ścianka górna. |
Ściana lewa ilustruje siatki czterech z ośmiu kostek Bermuda |
Ściana prawa ilustruje siatki kolejnych czterech kostek |
Ściana tylna tradycyjna :) |
Zawartość
Do każdej kostki Dayan 3x3 otrzymujemy dodatkowe sety naklejek oraz kartę autentyczności.
Niestety do Bermudek nie otrzymujemy żadnego gratisu. Mogliby chociaż dorzucić jeden set naklejek, które w tej kostce są...... no właśnie, jakie?
Naklejki
Kostka posiada standardowy układ kolorów. Porównując naklejki z kostek Dayan Bermuda do naklejek z kostek Dayan 3x3 jestem nieco rozczarowany. Są całkiem inne. Owszem odcienie są dla mnie bardzo dobre, natomiast ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Gdyby połączyć odcienie z Bermudy i jakość z 3x3 to byłyby dla mnie naklejki idealne. A tak to niestety wielki minus za jakość...
Wymiary i waga
Tu się nie ma nad czym zbytnio rozpisywać. Jak można zobaczyć na powyższych zdjęciach, kostka jest trochę mniejsza (55mm)
od standardowego Dayan 3x3. Ich wagi są podobne, Dayan Bermuda jest ciutkę lżejsza.
Poruszanie się kostki
Tutaj niestety baaaaaaaaaaaardzo się zawiodłem. Zamawiając te kostki liczyłem, iż otrzymam solidny produkt. W końcu Dayan, robi jedne z najlepszych kostek 3x3. Po wyjęciu kostek z pudełka czar prysł. Miałem wrażenie, że trzymam w ręku kostkę za 5 zł z kiosku. To nie jest to samo, do czego przyzwyczaił nas Dayan. Mogę zaryzykować stwierdzenie, iż wykonanie tych kostek jest TANDETNE. Tak, tandetne...bo inaczej nie mogę tego nazwać. Kostki poruszają sie topornie, zacinają się i co najgorsze - PUPUJĄ jak szalone. Nawet najmniejszy ruch potrafi spowodować spopowanie kostki, jest to jakaś masakra nie do wybaczenia Dayanowi. Żadne smarowanie i regulowanie nic nie daje - pop za popem. Co ciekawe, najbardziej popują klocki ze sciany "fisherowej". Mam nadzieję, iż sprawa się poprawi po wyrobieniu kostki. Kostki chodzą dosyć głośno ale nie przeszkadza mi to. Co do ścinania zakrętów - kostka coś tam ścina, ale prawdopodonie w większości przypadków skończy się to popem ;) W następnej części opiszę budowę każdej z kostek.
Ogólna budowa
Wszystkie kostki Dayan Bermuda posiadają budowę łączoną z kostek 3x3 oraz fisher cube. Tylko w jednym rodzaju klocka krawędziowego zastosowano torpedę. Wygląda to z deczka komicznie. W kostkach Bermuda występują 3 rodzaje klocków krawędziowych oraz 2 rodzaje klocków narożnych.
Pod każdym klockiem centralnym znajdują się śruby regulacyjne.
Jak widać na poniższych zdjęciach - budowa kostki jest masakryczna, niepodobna do budowy kostek Dayan 3x3.
3 klocki po lewej to krawędzie, 2 klocki po prawej to narożniki |
Budowa krawędzi w kształcie domku |
Budowa krawędzi w kształcie kwadratu |
Budowa krawędzi prostokątnej z torpedą |
Narożnik w stylu kostki 3x3 |
Narożnik w stylu kostki fisher |
Dayan Mercury
Na pierwszy ogień bierzemy pierwszą "planetkę" Mercury. Kostka łączy w sobie elementy z kostki 3x3 oraz kostki Fisher Cube. Na początku układamy żółtą ściankę stosując lekko zmodyfikowane algorytmy z kostki 3x3. ( posiada ona 3 krawędzie i 5 narożników) Reszta ścianek jest identyczna jak w kostce Fisher Cube. Można rzec, że Mercury jest kostką Fisher Cube ze zmodyfikowaną ścianą żółtą.
Kostka rozłożona na czynniki pierwsze, po lewej stronie klocki krawędziowe,
po prawej 2 rodzaje klocków narożnikowych.
Dayan Venus
Kostka podobna do kostki Mercury, z tą różnicą, że zamiast warstwy "fisherowej" posiada warstwę z centrem trójkątnym, jednak trochę innym. Różnice widać na zdjęciach.
Kostka ze wszystkich trzech popuje najmniej, nie zacina się tak często jak pozostałe. Układa się w miarę dobrze.
Dayan Earth
Im dalej od słońca tym ciekawiej :) "Ziemia" posiada już 3 zmodyfikowane ściany, pomarańczowa fisher oraz dwie z trójkątnymi centrami. Ta łamigłówka wymaga już większego skupienia.
Jeśli ktoś liczył, iż każda kostka Dayan jest najwyższej jakości niestety zawiedzie się na kostkach z serii Bermuda. Dayan się tutaj niestety nie postarał. Ale kostki polecam każdemu, który szuka odskoczni od standardowych kostek. Innowacyjny układ ścian sprawiają, iż kostkę układa się bardzo ciekawie. Kostka może wprowadzić niejedną osobę w zakłopotanie ;) Kostki wspaniale zmieniają kształt. Mam w planach uzbieranie całej serii Bermuda. Niestety stosunek jakość/cena jest mierna....
+ Plusy:
* odcienie naklejek
* zmiennokształtność
* innowacyjny układ ścian
- Minusy
* POPY!!!!
* Słaba jakość naklejek
* Cena (ok 60-65 zł za jedną)
Mimo wszystko kostkę POLECAM! No i zapraszam serdecznie do sklepu www.hipopotam.eu :)
Moja ocena : 7/10
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz